top of page
Writer's pictureZoltán Fajcsi

Lakásvásárlás önerő nélkül?

Updated: Jun 15


Lakásvásárlás előtt állsz és nincs elég önerőd? Van megoldás!


Aki hitelből szeretne lakást vásárolni, az elsőként azzal a kérdéssel találkozhat, hogy mennyi önerővel rendelkezik.

 

MNB rendelet rögzíti, hogy a megvásárolni kívánt ingatlan forgalmi értékének hány százaléka vehető fel hitelként. A fennmaradó összeget saját erőből szükséges pótolni.

 

Azonban vannak olyan lehetőségek is – bankok között eltérő lehet – ahol önerő nélkül, pótfedezet bevonásával történhet hitelfelvétel.

 

Lakásvásárlási célú jelzáloghiteleik esetében a maximálisan felvehető hitelösszeg nem haladhatja meg az ingatlan - finanszírozó bank által meghatározott - forgalmi értékének 80%-át. Azaz az ingatlan értékbecslő által meghatározott értékének a 20%-a lesz a saját erő.

 

Az MNB 2024. január 1-jétől a fiatal, első lakásukat vásárló hitelfelvevőkre vonatkozóan kedvezményes, 90 százalékos finanszírozás lehetőségéről döntött. Ez annyit jelent, hogy a 20 százalék helyett 10 százalék önerő is elegendő lehet a 41 év alatti fiatalok lakásszerzéséhez, amennyiben jelenleg és korábban sem rendelkeztek legalább 50 százalékot elérő lakástulajdonnal, vagy ha igen, akkor az érintett ingatlanon jogszabályon alapuló (pl. öröklés) haszonélvezeti jog áll fenn. 

 

A minimum 10, illetve 20 százalék önerő elvárást rendelet rögzíti, a bankok saját hatáskörben meghatározhatnak ennél szigorúbb finanszírozási arányokat is, ezért a tapasztalat az, hogy kisebb településeken akár 30-35 százalék saját erő is szükséges lehet a vételár finanszírozásához. 

 

Azonban önerő helyett pótfedezet is bevonható egy hitelügyletbe, tehát ha a célingatlanra felvehető hitelösszeg nem elegendő a teljes vételár kiegyenlítéséhez, akkor saját erő hiányában megoldást jelenthet további ingatlanfedezet bevonása.


Ilyen esetben nem elvárt a bank részéről, hogy a saját tuljadonodban legyen a pótfedezet. Bankok általában közeli hozzátartozó tulajdonában lévő ingatlan fogadnak el, ugyan akkor egy hitelügyetbe maximum három ingatlant hozhatsz be fedezetként, beleértve a hitelcéllal érintett ingatlant is.


És, hogy mit érdemes tudni még a pótfedezetkről? Olvad el az erről szóló következő blogom!

 

**A tájékoztatás nem teljeskörű, részletekért keressen bizalommal

17 views0 comments

Comments


bottom of page